Kdo jsem?

Trenérka paměti s vášní pro mnemotechniky a kreativní způsoby učení. Baví mě ukazovat druhým, jak se dá zapamatovat zdánlivě nezapamatovatelné, zábavným způsobem a s efektivními výsledky.

Jak jsem se stala trenérkou paměti aneb moje cesta k paměťovým technikám

Jmenuji se Helena Kněžourková. Jsem trenérka paměti, kterou fascinuje jednoduchost technik, které pomáhají k efektivnímu učení a které jsou využitelné v každodenním životě. Dnes už paměťové techniky používám v běžném životě v různých situacích. Už vím, jak na to, vše mám v hlavě a vím, že nic nezapomenu.

Dřív jsem při myšlence na velký nákup dostávala kopřivku při představě, jak bloudím mezi regály sem a tam, protože jsem doma zapomněla dlouhý seznam, co jsem si předem připravila.  Velké nákupy jsem proto nesnášela. Dnes si užívám pocit, když procházím supermarketem bez papírku se seznamem položek, které musím nakoupit. Už ho nepotřebuji, díky paměťovým technikám si rychle vybavím vše, co potřebuji...

Ještě víc mě baví, že nejsem závislá na telefonních číslech v mobilu, ale mám je v paměti. Když slyším jakékoliv datum v roce, bezpečně vím, co je to za den a nepotřebuji k tomu kalendář. A nová slovíčka z angličtiny, kterou si v rámci seberozvoje snažím zlepšit...NO PROBLEM. A tak bych mohla pokračovat 🙂 

Ale vždycky to tak nebylo...

Nemůžu říct, že bych vždycky měla skvělou paměť, hlavně zapamatovat si čísla, ať už telefonní, PIN kódy nebo letopočty v hodinách dějepisu, nebyla moje silná stránka. Papírky, abych na něco nezapomněla, byly všude kolem mě... na lednici, na pracovním stole... a někdy tato místa připomínala bojiště plné poznámek a úkolů.

Mým snem bylo pracovat jako průvodce Prahou. Prahu miluji a za každým snem je potřeba jít. I já jsem šla a ta cesta začala kurzem pro průvodce Prahou. Jaké zděšení mě čekalo, když jsem viděla hromadu studijních materiálů plnou letopočtů, panovníků a významných událostí... Svůj sen jsem si splnila, ale ty začátky byly dřina a dnes už vím, že to mohlo jít i jinak...

S profesí průvodce je spojeno i učení cizích jazyků a s tím souvisí i příval nových slovíček. Ta mi nikdy nedělala problém. Když jsem se ale v 90. letech chtěla během co nejkratší doby naučit španělsky tak, abych z nulové znalosti zvládla státní zkoušky, to už byl tvrdší oříšek. Mohokrát jsem pochybovala, zda to zvládnu (a zvládla). V té době jsem totiž ještě neznala výhody tréninků paměti.

A co teprve, když se narodily děti... Tehdy jsem už začala pochybovat o svém intelektu a duševním zdraví. Komunikace se omezila na dětský slovník a během "dospělé" konverzace jsem obtížně hledala "dospělá" slova. Kroužky, návštěva kamarádky, logopedie, školka, škola, domácnost... V úkolech jsem se ztrácela, time management se nedařil a papírky s poznámkami byly všude.

 

A bylo ještě hůř...

Moje rodina o mě říká, že jsem věčný student. Každou chvilku jsem v nějakém kurzu a občas je to pořádná výzva. Asi nejnáročnější období přišlo, když jsem si již coby "žena v letech" usmyslela, že si dodělám magisterský titul. Vždy mě lákala oblast vzdělávání dospělých, takže nebylo s podivem, že jsem zvolila obor Andragogika. Každý pátek škola, k tomu zaměstnání na plný úvazek, rodina a další povinnosti...

První rok na magistru ještě šel, ale ve druháku začalo přituhovat... diplomka, státnice... Bože, co to bylo za nápad, v tomhle věku studovat. Tohle asi nedám... 

A pak přišel ten nápad

V lednu 2024 mě s blížícími se státnicemi začala popadat panika a objevovaly se úvahy, že si studium prodloužím a ke státnicím půjdu v září. Neprodloužila a státnice absolvovala v řádném termínu.

Tehdy totiž přišel spásný nápad... Zkusím trénink paměti, třeba mi to pomůže... Mnemotechniky mě nadchly a já se stala oficiálním certifikovaným trenérem paměti. Objevila jsem, jak jednoduché techniky mohou člověku usnadnit každodenní život. V době, kdy se stále více spoléháme na digitální technologie, je důležité mozek trénovat a vytvářet si tzv. paměťovou rezervu.

Nadchlo mě, jak tyto techniky mohou efektivně využívat lidé napříč všemi generacemi. Pomohou dětem a studentům usnadnit učení a jejich maminkám zvýší sebevědomí.  Lidé v produktivním věku jsou fascinováni, jak snadné je zapamatovat si něco, co vůbec netušili, že je možné a seniorům tréninky paměti  pomáhají udržet mozek a kognitivní funkce v kondici a přispějí k dlouhodobé kvalitě života a psychické pohodě.

Při trénincích paměti si každý užije hodně zábavy a je motivován se učit. Když jsem doma svému teenagerovi prozradila pár "vychytávek" na lepší pamatování členů v němčině nebo na zapamatování čísel, odpověděl mi "To zní cool, to dává smysl". A to, že techniky zaujmou i "puberťáky", mě hřeje u srdce.

 

Objevení paměťových technik mě dovedlo k touze předat tyto znalosti i ostatním

 

Ačkoliv se o mozkovém joggingu mluví více než dřív, je škoda, že mnoho lidí tyto techniky nezná nebo o nich slyšelo, ale neumí je v běžném životě používat. To bych ráda změnila a pomocí e-booků a živých i online kurzů je chtěla více dostat k lidem.

V mé nabídce naleznete e-book zdarma, který Vám poskytne jasnější vhled do tréninků paměti a blíže Vám jejich benefity představí, ale také placené e-booky, které jsou zaměřeny buď na různé cílové skupiny, nebo na různorodá témata.

Pro ty z Vás, kteří preferují týmovou práci, týmové učení a chtějí se učit i zasmát společně s ostatními, nabízím kurzy, jejichž popis a termíny naleznete v záložce "Kurzy".

Věřím, že si tyto techniky zamilujete stejně jako já a pomohou Vám i Vašim blízkým v každodenním osobním, pracovním i studentském životě 🙂