Multitasking aneb jedeme na autopilota -12 tipů jak z toho ven

„Zamkla jsem? Vyndala žehličku ze zásuvky? Jestli Vám to zní povědomě, vítejte v klubu. Mozek jede na šetřící režim, a my si pak nepamatujeme, co jsme vlastně udělali. Jak z toho ven? Přesně to Vám v tomto článku prozradím.

Když jsem přemýšlela, o čem napíšu svůj první článek, napadlo mě napsat o tom, s čím jsem se potýkala já a co bylo tím impulsem, který mě k trénování paměti přivedl. Jako asi většina z nás znám moc dobře pocity, kdy si nejsem jistá, zda jsem určitou činnost udělala nebo ne a červíček pochybností, zda jsem vyndala ze zásuvky žehličku na vlasy, nebo vypla sporák, často nahlodával moje myšlenky.

Nikdy jsem neměla problémy s učením a vždy jsem byla schopná naučit se hodně věcí relativně rychle. Když jsem si ale k plnému pracovnímu úvazku a péči o rodinu přibrala ještě studium magisterského programu, začala jsem se cítit informačně zahlcená (viz „Můj příběh“).

V té době se zmiňované situace znásobily, pořádně jsem se nesoustředila, a proto jsem se rozhodla s tím něco udělat. O tréninku paměti jsem přemýšlela už dávno předtím, protože i já jsem častokrát vymýšlela pro sebe i své děti různé pomůcky, jak si věci zapamatovat (hlavně něco vtipného nebo absurdního, to fungovalo vždycky).

Bavilo mě to a chtěla jsem získat inspiraci k učení zábavnější formou. Nicméně nic mě nehonilo, a tak jsem o těchto technikách jen přemýšlela, ale jak se říká „skutek utek“ 🙂 Teď to ale bylo jiné. Studium a k tomu další povinnosti… pocit, že po mně neustále někdo něco chce (určitě to také znáte…), způsobil, že jsem dělala spoustu věcí automaticky a nevnímala, že je vlastně dělám. Mozek byl myšlenkami jinde.

Díky kurzu zaměřenému na trénink paměti, respektive kurzu, díky kterému jsem se sama stala trenérem paměti, jsem si spoustu věcí uvědomila a rozhodla se šířit tyto informace dál prostřednictvím blogových článků, e-booků, praktických cvičení ve FB skupině a v budoucnu vlastních kurzů.

Pokud si připadáte podobně jako já a jedete na „Multitasking“, je potřeba s tím něco udělat. Řada firem sice možná nad člověkem zvládajícím několik činností najednou zaplesá, ale věřte, že mozek nemá multitasking rád. Výzkumy ukazují, že lidé přeskakující mezi úkoly dělají více chyb, a nakonec jim vše trvá déle. Místo souběžného zpracování úkolů mozek jen rychle přepíná, což ho vyčerpává.

Jak tedy mozek probudit a vypnout autopilota?

Čím víc zapojíme humor, smysly a nové způsoby myšlení, tím lépe si věci zapamatujeme. Mozek si totiž rád pamatuje divné věci.

  1. Používejte tzv. „vědomé ukotvení“: např. při zamykání si můžete říct „Teď zamykám dveře“. Mně u toho ale víc pomáhá, říct si k tomu nějaký dodatek nebo si představit nějakou absurdní situaci. Např. zamykám dveře a představím si, že zamykám vězeňskou celu a na rozloučenou mi mávají vězňové v pruhovaných mundůrech.  Příště si představím zase jinou situaci.
  2. Vytvořte si „vlastní zaklínadlo“: mozek si lépe pamatuje rýmované nebo absurdní věty např. Abraka dabra, dveře jsem zamkla“…
  3. Činnost si můžete spojit s určitým pohybem nebo gestem, protože mozek si lépe pamatuje věci spojené s fyzickým pohybem. Např. při zamykání plácnete rukama do dveří, lusknete prsty nebo uděláte zamykací mini taneček… pokaždé však něco jiného 🙂
  4. Můžete zapojit smysly, protože nejen fyzický pohyb, ale i vůně mozek aktivizuje. U dveří můžete mít např. misku s levandulí a před zamknutím si přivoníte. Mozek si spojí vůni s akcí.
  5. Využijte smyslový dotek. Mozek skvěle reaguje na hmat. Když dáte po zamknutí klíče do kapsy a pár sekund je pevně držíte v ruce, dáte tím mozku jasný signál: tohle jsem právě udělala.
  6. Vytvořit si můžete také „paměťovou melodii“. Buď si na nějakou známou melodii prozpěvujete, že zamykáte nebo si vytvořte vlastní popěvek 🙂
  7. Zapomeňte cíleně a pak si vzpomeňte: schválně si např. ráno něco někam schovejte – na místo, kam byste to normálně nedali, a pak si večer vzpomeňte kam. To Vás naučí, jak s pamětí pracovat a víc jí věřit.
  8. Výborným pomocníkem je změna rutiny. Autopilot funguje v dobře známých situacích, a proto zkuste věci dělat jinak.  Parádně funguje (a to je i prevence proti Alzheimerově chorobě), když každý den zkusíte udělat běžnou věc druhou rukou. Zkuste se učesat nedominantní rukou nebo si tak vyčistěte zuby, prohoďte si vidličku s nožem, stůjte při čištění zubů na levé noze… kreativitě se meze nekladou 🙂

    Je to vynikající trénink, který aktivuje obě mozkové hemisféry. Pokud si takto připadáte neohrabaně, věřte, že každodenním tréninkem se budete jen zlepšovat a pro mozek uděláte víc, než si myslíte. Skvěle funguje i prosté přehození pořadí činností nebo třeba vyrazit na nákup jinou trasou. Udělat můžete i jednoduché změny v interiéru, přesunout věci na jiná místa. Zkrátka a dobře, každý den se snažte dělat běžné věci jinak a rutině se vyhýbat.
  9. Zpomalte a soustřeďte se na jednu věc, kterou děláte. Např. při chůzi vnímejte okolí a neřešte v hlavě seznam úkolů. Při jídle vnímejte chuť a ten okamžik si užívejte a nečtěte přitom zprávy v telefonu…
  10. Když víte, že máte před sebou spoustu úkolů, nepište si seznam a místo toho vymyslete k úkolům třeba vtipný příběh, kde na sebe úkoly vtipně navazují nebo použijte techniku paměťové cesty (viz e-book). Mozek si lépe pamatuje informace, které jsou neobvyklé.
  11. Fyzická aktivita pomůže k lepšímu soustředění. Aby mozek fungoval správně, je potřeba, aby byl dobře prokrven. Každodenní alespoň krátká procházka, protažení nebo pár dřepů probudí nejen tělo, ale i mozek.
  12. A co zkusit žonglování? Opravdu nemám v úmyslu posílat Vás do cirkusu, ale ukazuje se, že žonglováním zlepšíte koordinaci, koncentraci, zlepšíte držení těla, rovnováhu, prostorovou orientaci a ještě se přitom zasmějete. Protože žonglováním jsou aktivovány obě hemisféry, je často tato aktivita využívána jako terapeutický prostředek.

Mozek na autopilota? To už ne…

Mozek si sice rád usnadňuje práci, ale když zkusíte dělat věci jinak, uvidíte, že si příště vzpomenete líp. Zapojte humor, hrajte si vymýšlejte vlastní asociace, protože když se mozek baví, pamatuje si mnohem víc.

Tak co, jdete do toho? 🙂

description